2017 Dijital Pazarlama Trendleri

2017 Dijital Pazarlama Trendleri

Bilenler ve takip edenler mutlaka var..Her sene düzenli olarak bazı araştırmalar ve trendleri belirten raporlar yayınlanır. We are Social’ın Global araştırması da bunların içerisinde önemli bir yere sahiptir.

Bu yılki çalışmayı incelemeye başladığımda Pazarlama alanında çalışan bizlerin işinin ne kadar zorlaştığını bir kez daha idrak ettim.

Eskiye göre takip edilmesi gereken veri sayısı o kadar artmış durumdaki.Bu verilerin takip edildiği düzenli raporlar…Yeni trendler…Yeni Pazarlama yaklaşımları….Gerçekten inanılmaz noktalara ulaştı…Neyse ki işimizi seviyoruz ve zevkle takip ediyoruz..

Bu yıl, We are Social ve Hootsuite ile birlikte raporu hazırladı.

Bu yazımı öncelikle 2017 ile ilgili öngördükleri trendler ve analizlere ayıracağım.Diğer yazılımlarımla da raporda dikkatimi çeken diğer konulara değinmeyi planlıyorum ki uzun ve karmaşık yazılar ortaya çıkmasın.

 

Öngörülen Trend ve Analizlere başlamadan önce çok önemli bazı noktalara mutlaka değinmemiz gerek

 

 • 2016 dijitalin olağanüstü büyümeye devam ettiği bir diğer yıl oldu.
 • Dünya nüfusunun yarıdan fazlası artık internet kullanıyor.
 • Dünyada 3.75 Milyar kişi bugün online durumda.
 • İnternet kullanımı dünya genelinde büyümeye devam etmekte.
 • Global kullanıcı sayısı geçen yıla göre %8 artmış durumda.
 • Tüm web trafiğinin yarısından fazlası Mobil telefonlardan geliyor.
 • Son 12 ayda Sosyal Medya kullanıcısı %20’nin üzerinde büyüdü.
 • Şuanda; Dünya nüfusunun 3’te birinden fazlası her ay sosyal medya kullanıyor.
 • Mobil sosyal medya kullanıcısı daha hızlı büyüyor ve Global aylık aktif kullanıcı sayısı
  geçen yıla göre %30 büyüyerek 2.5 Milyar kişiye ulaştı.
 • Dünya nüfusunun neredeyse 3’te 2’si mobil telefon kullanıyor ve aktif bağlantıların da %55’i akıllı telefonlardan geliyor.

 

Gerçekten inanılmaz ve olağanüstü bilgiler ve veriler.Tabi ki bu verilerin anlamlı hale gelebilmesi için İş Planlarının da buraya hizalı olması gerekir. Geçen yıl yazdığım “Pazarlama Planında Sosyal ve Mobil misiniz” bu veriler ışığında yine değişmeyen gerçek olarak karşımızda.

Dijital Pazarlamaya yatırım yapmayan,Mobili ıskalayan ve bütçedeki payını arttırmayan kurumları zor günler bekliyor.

Bağlamsal Pazarlama,müşteri deneyimi,etkileşim hiç olmadığı kadar önemli noktalarda…

Marka Değerini geliştirmek için 2017’de önemli yaklaşımlardan biri olmaya devam edecek…

 

Daha çok beğendiğim Analiz olarak We Are Social’ın öngörülerinden başlamak istiyorum

 

Sadece 3 madde ve 1-2 cümle yazmışlar ancak oldukça derin konulara değinmişler.

 

 • Dünya nüfusunun yarısından fazlasının şuanda online olduğuna değinerek milyarlarca insanın sosyal platformlarda olduğu belirtilmiş.
 • Buradan yola çıkarak da çok doğal bir sonuç olarak;Dijital ve Sosyal Medya’nın her markanın araç kitinin merkezinde olması gerektiğine atıfta bulunmuşlar.
  Son derece doğru bir tespit ve tüm İş Planlarında önemli ölçüde göz ününde bulundurulmalı,yatırım yapılmalı.
  Örneğin Dijital Pazarlama tarafında 360 derecelik bir bakış açısıyla bakıldığında aşağıda paylaştığım başlıkların mutlaka olması gerekli.Sadece olması da yeterli değil kendi içinde birbiriyle entegre ve aynı zamanda Pazarlama içerisinde de Dijital dışındaki fonksiyonla da bütünleşik olmalıdır. 
 • Web Sitesi
  (Yukarıda paylaştım Mutlaka mobil uyumlu olmalı.Bu arada eğer mobil uyumlu,responsive iyi bir web siteniz varsa ekstra bir app üretmeniz gerekmeyebilir.Böylece bütçe tasarrufu da yapmış olursunuz) 
 • SEO
  Web sitesinden bahsedip SEO’dan söz etmemek imkansız tabiki.
 • İçerik
  Müşteriler için doğru içerik,doğru bilgilendirme,doğru kampanya ve doğru zamanda yapılması müşterilere farkındalık kazandırır.Markayla ilgili çağrışım oluşturur.Kalitenin iyi algılanmasına etki eder. Bu durum da bağlılık oluşumunu pozitif etkiler.
 • Sosyal Medya
 • Outbound email
  Günümüzde doğru ve kuralına uygun yapıldığında hala etkili olan bir araçtır kendisi…Bu konuyla ilgili de bir yazı yazmıştım merak edenler için burada
 • Müşteri İletişimi

Bu konuda ülkemizdeki firmaların bence hala çok gidecek yolu var. Sadece tek bir ana kanalla Telefon çağrı merkeziyle sürdürülebilir olması mümkün değil.

 • PPC ( Payment Per Click )

Bilinen bir konu bu yüzden pas geçiyorum.

 • Inbound Pazarlama ile Doğru Müşteriyi Beslemek,Büyütmek ve Kazanmak
  Email,SEO,PPC,içerik üretimi çalışmalarıyla doğru müşteriyle etkileşim kurmak ve bu müşterileri günün sonunda kazanmak.

We Are Social’ın belirttiği Dijital ve Sosyal Medya’nın her markanın araç kitinin merkezinde olması gerektiği ve belirttiğim konularında bu planda olması gerektiğini belirttikten sonra 2017 Trendlerine devam edelim.

 • Bağlamsal Pazarlama

 

Markanızı takip edenler/izleyicileriniz web sitesi, app, sosyal platformlar, bağlı servislerden hangisini kullanıyor? Hangisi markayla daha fazla ilişkili?

 

Üzerine çok düşünülmesi gereken bir başlık…Bağlamsal Pazarlamanın tanımından başlayarak,etki alanına(Marka Değeri,Sadakat vb )kadar etraflıca düşünülmesi gereken derin ve bir o kadar ağır kavramlar karşımıza çıkıyor.

 • Etkileşim
  Markanızı takip edenleri/izleyicilerinizi yukarıdaki dijital özellikleri kullanmalarında motive eden nedir?İçeriği,yaşamlarına değer katacak şekilde bilgilendirmek,eğitmek veya onları eğlendirmek için nasıl kullanabilirim?
  2017’de bu sorulara cevap aranmalı ve planlar bu soruların cevaplarına göre yapılmalı.
 • Dönüştürme
  Kısaca fırsatlardan nasıl yararlanabilirsiniz.İzleyici/takipçiyi yanı potansiyel müşteriyi nasıl yaparız da dönüştürüp gerçek müşterim yapabilirim.

 

Bildiğiniz gibi her müşterinin bir hikayesi ve yolculuğu vardır.

E-Ticaret ve Sosyal Satış’ta olduğu gibi müşterilerin yolculuklarını tamamlamalarında yardımcı olarak fırsatlardan nasıl yararlanabiliriz?

 

HOOTSUITE Perpektifinden 2017 Trendlerinde öne çıkanlar ise şöyle :

 

 • Mobil ve mesajlaşmanın etkisi ve tetiklemesiyle gücün(Star Wars’a atıf 🙂  karanlık tarafı alan kazanıyor.
 • Pazarlamacıların gücün karanlık kısmını anlamaları çok önemli çünkü geleneksel web analizi,sosyal medya trafiğini takip etmek yeterli değildir. Böyle bir yol izlenmesi durumunda gerçek değer gözden kaçırılabilir.

 

Sonuç olarak;sadece Türkiye’deki 48 Milyon Facebook kullanıcısını ve yıldan yıla büyüyen mobil kullanımı,ülke nüfusunun %50’den fazlasının aktif sosyal medya kullandığını (ve örnekleri arttırabiliriz….) düşündüğümüzde ve değerlendirdiğimizde 2017 ve önümüzdeki 3-5 sene de daha mobili,dijitali yoğun olarak konuşmaya devam edeceğiz.

 

Tüm planları bu eksende yapmak rekabette farklılaşmak ve fırsatları değerlendirmek anlamına gelecektir.

 

Zamana değer katmak için….

 

Sevgi ve Saygılarımla,

 

Turgut Erkaynak

 

Please follow and like us: