İknanın Psikolojisi (Türkçe)

İster iş yaşamınızda isterseniz de özel hayatınızda kullanabileceğiniz bu 6 önemli yöntem ile hayatınızı kolaylaşacak.

İnsanoğlu binlerce yıldır hatta milyonlarca yıldır yer yüzünde.Bu süre içerisinde her daim kendi içlerinde iletişim halindeydiler.İletişim kurarken de mutlaka ikna yöntemlerine ihtiyaç duyulan zamanlar olmuştur.

İnsan doğası gereği aslında karşısındaki her daim ikna etmek için çaba göstermiş ve üzerine çalışmalar yapmıştır.

Peki nasıl?

Karşınızdaki birini ikna etmek ve istediğiniz sonucu almak bu kadar kolay mı?Hayatımızın neredeyse her alanında birilerini ikna etmek için enerji harcamıyor muyuz?

Örneğin çocuğu olanlar çocuğunun kendi istediği gibi hareket etmesi için ileri seviyede ikna teknikleri sergilemiyor mu?

Ne kadar başarılı olabiliyorsunuz?Durun tahmin edeyim büyük oranda çocuklarımız mı bizi ikna ediyor yoksa:)

Hafta sonu gidilecek bir mekan konusunda anlaşmazlık olduğunu düşünün ve aile üyeleri birbirini ikna etmek için nasıl çaba harcıyor.

Sadece özel yaşamımızda değil iş yaşamımızda da ikna sanatını kullanmak durumundayız.

Müşterilerimizi ikna etmek için, iş arkadaşlarımızı,zaman zaman yönetim kurullarını zaman zaman da kendimizi…

İşte yaşamımızın neredeyse bir çok anında ve alanında kullandığımız ikna tekniklerinin bilimsel halini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Arizona State University’de Psikoloji profesörü olan Robert B. Cialdini’nin Türkçe’ye de “İknanın Psikolojisi” adı ile çevrilmiş kitabının kısa bir video özeti…

İkna sürecinin etkileyen 6 Evrensel Prensip ve kısa yolu tanımak ve anlamak için faydalı olacaktır. Tek yapmanız gereken 6 prensibi öğrenmek ve daha sonra da karşılaştığınız ikna durumlarında uygulamanız.Unutmayın ki en önemli farklılık her zaman uygulamadadır.Uygulama yoksa ne yazık ki kazanım da gerçekleşmez.

 

 

Arzu edenler için İngilizce versiyonunu da paylaşmak isterim.Dilerseniz  buradan izleyebilirsiniz.

Zamana değer katmak için…

Turgut Erkaynak

Please follow and like us: