İş Nasıl Bulunur?

İş Nasıl Bulunur?

İş Nasıl Bulunur? | Turgut Erkaynak | Satış | Pazarlama | Teknoloji | bu yazısında iş bulmanın alternatif yollarında odaklanıyor.

Öncelikle;tabi ki kimse işsiz kalmasın ve iyi olan herkesin işi,gücü yerinde olsun…

Son dönemde iş aramanın ve bulmanın ne kadar zorlaştığı veya ne kadar kalitesiz bir süreç haline geldiğini Linkedin gibi iş sosyal medya platformlarında ve yakın çevremdeki sohbetlerde çok sık gözlemler oldum.Ve bu kişilerin hepsi de iyi okullardan mezun,iş yaşamında önemli birikimlere sahip olan profesyoneller.

Kariyer sitelerinde gerçek iş ilanlarının olmadığı,aynı firmanın aynı pozisyon ilanının 1-2 yıldır yayında olduğu,bazı firmaların ise tamamıyla reklam amacıyla kariyer sitelerinde yer aldığı konuşulan konular…

Gizli adıyla yayınlanan ve Türkiye’nin önde gelen kuruluşu,sektör lideri gibi ne olduğu belirsiz ilanları da atlamamak gerekir.

Beni en çok şaşırtan ise şirket adı gizli olan ilanlar ile kişisel bilgilerin gizliliğinin korunamaması durumu.

İnsan Kaynakları Platform şirketlerinin bu konuda hiç mi sorumluluğu yok acaba?

Platformuna üye olan aday havuzu olmasa hizmetini nasıl satabilir? Acaba bu platformlar kariyer sitesi değil de veri satışı yapan şirketler mi?

24.03.2016’da Remi Gazetede yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun amacı,başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması olarak belirlenmiş.
Ancak çok ilginçtir ki;ismi olan bazı ilanlara başvuranlara 1-2 gün sonra başvurduğu pozisyonla ilgili geri dönüş yerine o şirketle ilgili reklam e-postalarının ve sms’lerinin geliyor.

Bu noktada tekrar sorma gereği hissediyorum ;

İnsan Kaynakları Platform şirketlerinin bu konuda hiç mi sorumluluğu yok ?

Verdikleri hizmet çift taraflı(iş arayan ve işveren)değil mi?Her iki tarafa da eşit uzaklıkta olmaları gerek mi yor mu?
Bence iş arayan üyelerine o platformda olmalarından dolayı aylık belirli bir ücret ödemeliler.

Personel buldukları kurumdan bu hizmetin ücretini mutlaka alıyorlar.
Bir platform oluşturulması ve ihtiyaç sahibi iki tarafı bir araya getirilmesi düşüncesine teoride çok saygı duyuyorum ve her iki tarafa da fayda sağlayan bir iş biçimi. Ancak kullanım amacının dışında kullanılması ve denetleme mekanizmalarının eksikliği-yetersizliğiyle birlikte mevcut platformların kendi süreçlerini gözden geçirmesi gerektiği artık çok açık.

Bu kadar yazıp çizdikten sonra konu başlığına geri dönebiliriz ve iş bulma platformları aracılığıyla iş bulabilme olasılığının düşük olduğunu anlayabiliriz.

Peki Türkiye’nin genç nüfusu bu kadar yüksek iken ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı Şubat ayı İş gücü İstatistikleri’ne göre %10,9 ile 3 milyon 224 bin kişi işsiz iken “İş Nasıl Bulunur?”

Önerilerim; önemli İnsan Kaynakları Profesyonellerinin ve ciddi kurumların araştırmalarına göre çıkan maddelerden oluşuyor.Aslında Anne-Babalarımızın ve eski aile büyüklerimizin tavsiye ettiği ve eskimeyen yöntemler olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Önce potansiyel bir çevre analizi yapılması gerekiyor.

İş arama ve İş Bulma sürecinde etrafta kimler var?

1. Arkadaş çevresi

2. Komşular (Komşuluk ilişkisinin önemi burada bir kez daha karşımıza çıkıyor)

3. Aile Çevremiz ve Bağlantılarımız

4. Yakın Akrabalar

5. Mezun olunan okulun Mezunlar Derneği

6. İyi bir öğrenci olduysak okuldaki öğretmenler veya üniversite hocaları

7. Düşük olasılık da olsa kariyer siteleri

8. Eğer çalışırken iş aranıyorsa mevcut görevle ilgili iş çevresi (tedarikçi,Stratejik İş Ortağı vb)

9. Cesaret ve pro-aktivite yetkinliğine gösteren bir yaklaşımla şirketlerdeki nokta atışı yetkililerle direkt temas

Aktif ve verimli bir şekilde belirttiğim kaynakların kullanılması durumunda bir sıfırdan büyük felsefesinden yola çıkarak daha somut ve sonuç odaklı 1-2 olasılık kısa sürede mutlaka çıkacaktır.

Bu listenin verimli yönetilmesi önemli.Bu nedenle bir öncelik sıralaması yaparak enerjiyi en kısa sürede en başarılı sonucu olacak olana verilmesi önemli.

Zamana anlam katmak için…

Sevgi ve Saygılarımla,

Turgut Erkaynak

10 Eylül 2016

Please follow and like us: