İstanbul’da Robot Sophia Rüzgarı Esti

İnsansı Robot Sophia’nın katıldığı ve heyecanla beklenen Marketing Meetup 19 Nisan’da Uniq İstanbul’da gerçekleşti.

Oldukça yoğun ilgi gören ve başarılı geçen etkinlik ile ilgili izlenimleri yazımda bulabilirsiniz.Öncelikle şunu belirtmek isterim,bazı şeyler vardır ki insanların hayatlarında iz bırakır ve anıları içerisindeki yerini alır.Yıllar geçse de hatırlanır ve anlatılır.

İnsansı Robot Sophia’nın Türkiye’ye gelişi ve Marketing Meetup’da yer alması da etkinliğe katılanlar açısından böyleydi.

O gün herkesin en büyük derdi Sophia ile bir selfie çekebilmek ya da en azından uzaktan bir resmini çekmekti.Resim çekenler hemen ardından yakınlarına gönderdi ve sosyal medya mecralarında paylaşarak günümüz dünyasının trendlerini yerine getirdi.

Aslına bakarsanız haksız da değillerdi çünkü Sophia’nın Marketing Meetup’a katılması ve Türkiye’ye gelmesi son derece önemli bir gelişmeydi.

Düşünsenize dünyada çok popüler olan,yaptığı açıklamalarla adından sıkça söz ettiren ve herkesin yakından takip ettiği Sophia geliyordu böylesine önemli bir an nasıl kaçabilirdi.
Zaten o gün sosyal medyaya da baktığınızda birçok kişinin araya tanıdık sokarak bol bol resim video çekip paylaştığını gördük.
Benim de böyle bir imkanım olmasına rağmen açıkçası tercih etmedim.

Şuanda okuduğunuz bu yazımı da 3 kere değiştirdim ve baştan yazdım.Bu nedenle de yayımlamam bu zamana kaldı.

Beni takip edenler yazılarımın formatını bilir.Herşeyden önce inanmadığım ve ikna olmadığım bir şeyi mış gibi yazmam.

Bağımsızlığın ve objektifliğin verdiği güçle kendi akıl süzgecimden geçirdiklerimi deneyimlerimle harmanlayıp paylaşırım.

Marketing Meetup’ı da bu bakış açımla değerlendirdiğimde kendisini farklılaştıran bir Ruh’a sahip olduğu hemen fark ediliyordu.

Bu gibi etkinliklerde benim için içerik ve Ruh önemli bir ayraç

Ruh Nedir? dediğinizi duyar gibiyim:)

Şöyle açıklayayım…
Sektördeki trend konuları alıp ezberlenmiş cümlelerden oluşmayan içerikler diye özetleyebilirim.

Sunuşta,tercih edilen cümlelerde ve belirlenen scriptlerde katılımcıların nasıl tepki verebileceğinin düşünülmüş olması ve eğlenceli bir akış planlanmış olması Marketing Meetup’ın Ruh’uydu.

Etkinlik Komitesindeki bireylerin kalitesi bu ruhu sağlamış.

Sahne Hakan Akben’deydi. Bilgi birikimini konuşmamıza gerek yok zaten ama giyiminden sahneye hakimiyetine kadar,süresi dolan konuşmacılara yaklaşımına kadar tek kelimeyle harikaydı.Kırmızı ayakkabısı ve aynı renk mendili ise Ruh’un ve arka plandaki o düşüncenin bir yansımasıydı.

Olcayto Cengiz’in ve Erdem Aksakal’ın sunumları gerçek bir Ruh yansımasıydı.

Olcayto Cengiz’in “Meh Jenerasyonu” güne damgasını vuran başlıklardan biriydi.

Herkesin çok duyduğu ama aslında hakkında hiç bir şey bilmediği Bitcoin’den,Teknolojinin nasıl kölesi olduğumuza ,öğreneceklerimizi Google’dan öğrendiğimize ve sunulan bilgiyi hiç sorgulamadan direkt kabul ettiğimize kadar farkındalık oluşturacak bir çok önemli noktaya değindi.

Yapay Zeka’nın insanlara sunulduğu amaçlar dışında farklı noktalara da hizmet edecek noktaya gelebileceğini belirterek gelecekte olacakların aslında şuan olduğunu bunun farkına varmamızın gerektiğini vurguladı.

Merak etmek,araştırmak ve öğrenmek,el yazısı kabiliyetimiz gibi bizi biz yapan birçok önemli şeyi unuttuğumuzu harika anlattı.

Ve bu noktada size bir soru?

Otonom araç kullanan bir Türk ile bir yabancı nasıl ayırt edilir?

Sorunun cevabını yazmayacağım merak edenler bana ulaşsın:)

Birkaç sunumda ortak olan nokta ise Teknoloji köleleri olarak günümüz insanının en büyük korkusunun bitmek üzere olan pil görüntüsüydü. Maslow’un ihtiyaç hiyerarşisinin kaçınılmaz değişimi.

Erdem Aksakal ise profesyonel şapkasının yanında hikaye anlatıcılığı yetkinliğiyle klişelerden uzak harika bir hikaye harmanladı.

Kusurlu olanın,kusuru saklanmamış bir şeyin çok daha değerli olacağını ve iş dünyasındaki sahicilik fakirliğinin altını çizerek nokta atışı yaptı.

Sahici olan ve kalbe dokunan sunumlar hemen fark edilip farklı değerlendiriliyor buna emin olabilirsiniz.

Bu noktada ise beni en çok etkileyen ve kalbime dokunan konuşma ise Bill Gates’in Açıkladığı Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni Listesinde yer alan “Her şey Mümkün Eğer İnanırsan” mottosuyla büyük işler başaran Nurten Akkuş Öğretmenimiz oldu.

Heyecanı ve tutkusu sesini titretti. Açıkçası o anlattıkça benim gözlerim doldu ve salondaki katılımcılarda önemli bir iz bıraktı.Sunum bittiğinde herkes kendisini ayakta alkışladı.
İzlemeyenler TED konuşmasını mutlaka izlemeli.

Etkinliklerdeki ilk sunumlar en zor olanlardır.İzleyiciler henüz adapte olamamıştır,akış yakalanamamıştır vesaire.Bu nedenle ilk sunumların günahı olmaz.

Deneyimleriniz Kaderiniz mi? başlıklı sunumlarıyla Hanzade Acar ve Mehmet Acar farklı sunumlarıyla bence renk kattı.

Aklımızla kalbimizin buluşmasından ve deneyimlerimize etkilerinden bahsettiler.

Hayatta alınabilecek en doğru karar,kiminle vakit geçirdiğimizi akıllıca seçmek olduğunun altını çizdiler.

Bilgi sonsuz bir kaynak ve her zaman yeni bir şey öğrenmek mümkün..Ben de kendilerinin sunumundan kalbin ortasında var olduğuna inanılan siyah noktayı: Süveyda’yı öğrendim.Ve kalpteki gizli günah olarak da tanımlanan bu kavramı merak edip araştırmaya başladım. İyi bir kazanım oldu.

Sunumlarında Teknolojiyi kullanmaları gerçekten renk kattı.

Migros’un sunumu her zamanki gibi oldukça profesyonelce hazırlanmıştı ve Kına Demirel de iyi sundu.
Daha önce de Marketing Meetup sunumlarını izlemiştim o da başarılıydı.

Big Data ve Müşteri Deneyiminin odak noktası olan sunumda Migros’un Büyük Veri’yi nasıl tanımladığını ve yorumladığını aşırı reklam izlemeden ve rahatsızlık hissetmeden gördük.Sadakat programlarını beğenen bir Migros müşterisi olarak bilgiyi nasıl deneyime dönüştürüldüğünü anladım.

Bir diğer önemli nokta ise klasik big data sunumlarından farklı olarak Migros’un temel pazarlama noktasını yani “Anlamak” kavramını ıskalamadağını ve geleneksel veri toplama kaynaklarını unutmadağını,
bu kaynakları iyi bir şekilde Big Data ile harmanladıklarını gözlemledim ve mutlu oldum.
Hiçbir başarı tesadüflere bağlı değildir.

Şair Robot Deniz Yılmaz,sunumuyla Bager Akbay’ın sunumu Yapay Zeka adına hem bilgi dolu hem de son derece eğlenceliydi.

Deniz Yılmaz,her şeyini internet üzerinden kendisinin organize ettiği bir sergi dahi açmayı başarmış ve sergi için çalışan insanların işin toplamından haberi de yokmuş.

Deniz Yılmaz kendisine gelen reklam tekliflerini özgür ve hür yapay zekasıyla reddetmiş.Ama Bager Bey hemen devreye girerek kabul etmiş:)
Reklam konusu Sophia için de geçerliydi.Sanırım Yapay Zeka destekli robotların kaderi bu. Sophia’nın konuşmalarından kazandığı paradan haberdar olmadığı ve boğaz tokluğuna çalıştırıldığını öğrendik:)

Aret Vartanyan’ın sunumu ise son derece gerçek bilgilerden oluşuyordu.

Her kelimesi bilgi doluydu.
Doyurucu olan sunumla ilgili söyleyebileceğim tek şey ise Aret Vartanyan, içeriğe ve konuya o kadar hakim ve profesyonel ki artık sunumu otomatiğe bağlamış.

Bu da bir noktada duyguyu ve hissiyatı bir miktar aşağı çekiyor.Bende bıraktığı izlenim böyle oldu.

Samimiyet, interaktivite ,bilgi,içerik,gerçeklik anlamında ise kusursuzdu.

Happn CEO’su AI ve daha bir çok sosyal olguya değindi

Örneğin 2 dünya yok dijital ve gerçek diye. Sadece tek Dünya var&biz insanlara en zor şeylerden biri olan tanışabilmek için bir araç sunuyoruz dedi.
Ülkemizde Alanya ise interaction açısından almış yürüyor😉

Gelelim Marketing Meetup’ın Altın Sponsorlarından Nielsen’in sunumuna.

Dijital Çağda Big Data Analitiği: Nielsen’ın Gelecek Vizyonu başlıklı sunumlarına henüz yeni başlamışlardı ki salondan homurdanmalar gelmeye başladı.

Salonu gözlemlediğimde Marketing Meetup gibi iyi bir etkinliğe sponsor olmakla farklılaşan Nielsen ne yazıkki sunumuyla bunu başaramamış göründü.

Sunumu izleyenler her cümlenin Nielsen ile başlamasına ve her cümlede çok iyiyiz,çok güçlüyüz mesajlarına pek prim vermedi ve sıkıldı.

Benim bu noktada naçizane önerim SAP’i sunum tarzını benimsemeleri ve emek verip,çalıştıkları belli olan sunum konseptini daha doğal bir şekilde yapmaları.Böylece salonu dolduran izleyicileri de yanlarına çekebilirler.

Sunumun gelişim alanının olması çok doğaldır.
Bence,Nielsen büyük ve farkındalık sahibi bir kurum olduğunu Marketing Meetup’a sponsor olarak göstermiştir.

Öğle arasından sonra Marketing Meetup ekibi oldukça güzel bir fikirle katılımcıların uyumaması ve kendine gelmesi için küçük bir spor da yaptırdı:)

Salonda eğlenceli ve kahkaha dolu anlar yaşandı.

Ercan Altuğ’un moderatörlüğünde gerçekleşen Yeni Nesile Spor Pazarlaması paneli ise güncel bilgileri ve pazar verilerini içermesi açısından oldukça ışık tutucuydu.

Yeni neslin kendine özgü jargonunun olduğu bu yeni dünyaya, birçok büyük markanın anlayamadığı için giremediğinden ve özellikle e-spor dünyasına yapılacak pazarlama faaliyetleri için mutlaka e-spor oyuncularının dilinden konuşulması gerektiği hatta ve hatta oyuncu olabileceğinden bahsedildi.

Beşiktaş Kulubü için yapılan Come to Beşiktaş Kampanyasının ise ortaya çıkış ve arka plan hikayesini dinlemek çok keyifliydi.

Bir işe tutkunun,duyguların dahil edilmesinin nasıl fark yarattığını hep birlikte yaşadık ve gördük.
Beşiktaş kulübünün sosyal medya hesabının ve iletişim dilinin nasıl bir insan gibi tanımlandığını ve değişim oluşturulduğunu işin sahiplerinden dinledik.

Mükemmel Müşteri Deneyiminin Ardındaki Bilim ve Strateji sunumuyla Veri Bilimcisi Dr. Michael Wu,müşteri deneyiminin sadece bir tek kişinin işi olmadığını şirketteki herkesin işi olması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca;müşteriyle olan tüm temas noktalarında deneyimlerinin her adımının analiz edip ölçümlenmesinin altını çizerken çok kritik bir şey söyledi.Dedi ki;önemli olan müşteri değil müşterinin oluşturduğu interaction ve bunun ne kadarına sahip olduğunuzdur.

Bir başka panelde ise Influencer Marketing’in Gerçekleri konuşuldu.Özellikle Account Manager’ların bütçeleri nasıl kullandığı ve Influencer tercih etme veya etmeme nedenlerine,markaların influencer’lardan beklentilerine değinildi.

Bende oluşan intiba ise özellikle yeni neslin  youtuber olmak istediği günümüzde bireysel kalite ve içeriğin son derece önemli olduğu.
Açıkçası katılımcıların enerjileri ve sorulan neredeyse her sorunun cevabına gülerek başlamaları nedeniyle  salondaki diğer katılımcılar gibi benim de pek ilgimi çekmedi.

Günün sonuna gelirken herkeste heyecan arttı ve Sophia’yı beklemeye başladı.

Sophia sahneye çıkmadan önce Marketing Meetup’taki bir başka güzel yenilik MarTech ödülleri verildi.

Bu noktada da Marketing Meetup’ın mimarı Necip Murat’ın işini ne kadar ciddiye aldığını gözlemledim.Çünkü ödüllerin seçimi için ciddi ve son derece deneyimli bir juri üyesi kadrosu oluşturulmuş.

Necip Murat’ın Martech ile ilgili açıklaması :

Ve Sophia sahneye çıkıyor

Sophia sahne almadan önce Hakan Akben ,İnternet Ekipler Amiri Serdar Kuzuloğlu’nu sahneye davet etti.Aralarında geçen konuşmalar oldukça renkli ve eğlenceliydi.

Özellikle Hakan’ın Sophia’yı “Şehla Buldum” demesi unutulmayacaklar arasındaki yerini aldı.

Serdar Kuzuloğlu’nun moderatörlüğünde insansı robot Sophia soruları yanıtladı. Kendisine Hoşgeldin diyen İnternet Ekipler Amirine cevap vermeyerek havalı bir giriş yapan Sophia, yaklaşık 5 dakika sonra cevap verdi. Sanırım başlangıçta bir bağlantı sorunu yaşadı:)

İstanbul’daki misafirperverlikten çok etkilendiğini belirttiği cevap öğrenilmiş bir çaresizlik gibi ezberletilmiş bir cevaptı bence.

Serdar Kuzuloğlu’nun iki farklı sorusuna aynı cevabı vermesi çok zeki olarak lanse edilen Yapay Zeka robotun o kadar da zeki olmadığını bence gösteriyordu. Aret Vartanyan’ın sunumunda da belirttiği gibi bu robotları da insan olarak biz yaptık ,Yapay Zekayı da insan olarak biz ürettik.

Eğlenceli anlardan biri de Serdar Kuzuloğlu’nun Sophia’ya evlenme teklif etmesiydi.

Daha önce de gündemi takip edenler hatırlayacaktır Will Smith evlenme teklif etmiş ve reddedilmişti.

Kabusum olur dediğin şey nedir sorusuna ise “en kötü kabusum kalabalığın önünde bir sunucu tarafından pek çok soruya maruz kalmak”diye cevap verip ardından şaka yapıyorum demesi ilginçti.

Sophia’nın olduğu bölümü Marketing Meetup canlı olarak yayınlamış ve ardından da youtube kanalına koymuştu. İzlemek için:

Sonuç olarak;daha önceki Marketing Meetup etkinliklerine de katılmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki içerik kalitesi her geçen gün artıyor ve konsept gelişiyor.

Marketing Meetup,kurucusu Necip Murat’ın liderliğinde Ruh’u olan bir etkinlik serisi

olarak sektör için önemli bir yere geliyor ve Etkinlik Komitesi,MarTech juri üyeleriyle ve eğlenceli içerik kurgusuyla farklılaşıyor.

Önemli olan nokta da bu farklılaşma hissediliyor ve değer buluyor.

Yakaladığı bu çizgiyi bozmadan devam ettirmesi temennilerimle, Marketing Meetup Serisinin ortaya çıkmasında emeği olanları bir kez daha kutlarım ve başarılar dilerim.

Kendi çektiğim görsel ve videolardan oluşan yaklaşık 2.5 dakikalık Marketing Meetup Özet videosunu burada izleyebilirsiniz.

Bir başka yazımda görüşmek üzere…

Sevgi ve Saygılarımla,

Turgut Erkaynak

Please follow and like us: