Sadakat Pazarlaması Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Sadakat Pazarlaması Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Günümüzde müşteriler markalardan daha önce hiç olmadığı kadar fazlasını bekliyor.

Bu nedenle sadakat programları binlerce marka tarafından uygulanıyor. Müşteriler yalnızca markaların ürünlerini / hizmetlerini neden kullanmaları gerektiğine ikna etmek istemez, aynı zamanda markayı tercih ettikleri için kendilerine ödül de ister.

Sadakat Pazarlaması Nedir?

Sadakat pazarlaması, bir şirketin mevcut müşterileri teşvikler yoluyla büyütmeye ve elde tutmaya odaklandığı stratejik pazarlama yönetime dayanan yönelik bir yaklaşım diyebiliriz.

Bu çerçevede sadakat pazarlaması çalışmalarında, anında indirim ve ödüller vaadiyle e-posta adresleri ve gelir düzeyleri gibi temel kişisel bilgilerini perakendecilere, restoranlara, otellere ve hava yolu şirketlerine ödünç vermiş tüketiciler, sadakat programlarına katılır ancak çoğu zaman uzun vadeli bir ilişkide bulunmaz.

Başarılı sadakat programları, tüketiciyi daha iyi anlamak için birinci dereceden verileri toplayarak fırsat yakalamak , müşterilerle etkileşim kurmak ve ilgili olmak, pozitif deneyimler oluşturmak ile mümkün olur.

Bu noktada başarıya ulaşmak için 3 önemli bileşeni iyi yönetebilmek gerekir

1. Kişiselleştirme :

Sadakat Programı üyesi tüketiciyi, demografik profilinin ve satın alma özelliği gibi bilinmesi beklenenin ötesinde derinden anlayabilmek gerekir.
En iyi bağı oluşturmak ve bu yönde mesaj içeriği oluşturmak önemlidir.

Burada global 5 markanın Kişiselleştirmeyi nasıl bir üst seviyeye taşıdığını bulabilirsiniz

2. Müşteri Deneyimi :

Sadakat Pazarlaması Önemli Noktalardan biri de müşterilerin yolculuğunu hangi ürün/hizmetteki faydayı daha çok beğendiğini veri üzerinden takip etmek, profilleyerek ve bu verilere uygun içerik/değer teklifi oluşturarak markayı farklılaştırmaktır.

3. OmniChannel

Tüketicinin Online ve offline gibi çoklu kanaldan sadakat programı için nasıl giriş yaptığı, hangi fonksiyonları sağladığı bilgilerinin öğrenilmesi önemlidir.

Gelelim yurt içinde iyi uygulama yapan kurumlara.
Bana göre Türkiye’de sadakat pazarlamasını en iyi yapan kurumlardan biri Migros.

Büyük veri aracılığyla kişiye özel seçenekler sunması, markasına ilgi gösteren müşterilerine iyi miktardaki money paralarla programı desteklemesi ve güncellenen içeriklerle tüketiciyi diri tutması da iyi noktalarından bazıları.

Son olarak,bildiğiniz üzere içerikleri sizlerden gelen geri bildirimler ışığında kısa, net ve kolay okunabilir bir şekilde paylaşıyorum.

Yazımı bir HerGun30saniye videosu Teknolojinin Hayata Olumsuz Etileri ile bitiriyorum.

Bir başka paylaşımda görüşmek üzere.

Sevgilerimle,

Turgut Erkaynak

Please follow and like us: